ZAKŁADOWY REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW
W TEATRZE IM. J. OSTERWY
w GORZOWIE WLKP.
Podstawę prawną ustalenia Zakładowego Regulaminu Wynagradzania stanowią przepisy:
– art. 77[2] § 1 ustawy z dnia z dnia 26 czerwca 1974 r. KODEKS PRACY (tekst jednolity: Dz. U. 1998 r. Nr 21 poz. 94 z późn. zm.).
ROZDZIAŁ I.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Regulamin określa zasady i warunki wynagradzania za pracę oraz świadczenia związane z pracą i warunki ich przyznawania z uwzględnieniem sytuacji finansowej pracodawcy.
§ 2
W sprawach nie uregulowanych postanowieniami niniejszego Regulaminu i Rozporządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 31 marca 1992 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niektórych instytucji kultury (Dz.U. z 1992 r. Nr 35, poz.151 z późn. zm.), stosuje się odpowiednie przepisy Kodeksu pracy.
§ 3
- Przy wprowadzeniu Zakładowego Regulaminu Wynagradzania dopuszcza się możliwość zmiany pracownikom dotychczasowych kategorii zaszeregowania bez konieczności dokonywania wypowiedzenia zmieniającego, jeżeli nie spowoduje to obniżenia wynagrodzenia.
- Jeżeli na skutek wprowadzenia Zakładowego Regulaminu Wynagradzania warunki płacy określone umową o pracę ulegają zmianie w sposób niekorzystny dla pracownika, dotychczasowe warunki płacy zostaną wypowiedziane na zasadzie wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy.
§ 4
Postanowienia niniejszego Regulaminu dotyczą pracowników zatrudnionych w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. na podstawie umowy o pracę.
§ 5
- Przed dopuszczeniem do pracy pracownik zostaje zapoznany z Zakładowym Regulaminem Wynagradzania.
- Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z Regulaminem zostaje dołączone do jego akt osobowych.
§ 6
Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:
- pracodawcy – rozumie się przez to Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.,
- Dyrektorze – rozumie się przez to Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. wykonującego czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,
- pracowniku – rozumie się przez to osobę zatrudnioną w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. na podstawie umowy o pracę, bez względu na rodzaj umowy o pracę i wymiar czasu pracy, na stanowisku pracownika artystycznego, administracyjnego, technicznego lub obsługi,
- minimalnym wynagrodzeniu za pracę – rozumie się przez to minimalne wynagrodzenie przysługujące pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, ogłaszane w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, w terminie do dnia 15 września każdego roku lub ustalone w drodze Rozporządzenia przez Radę Ministrów w terminie do dnia 15 września każdego roku,
- Regulaminie – rozumie się przez to Zakładowy Regulamin Wynagradzania obowiązujący w Teatrze im. J. Osterwy.
ROZDZIAŁ II.
WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ
§ 7
Pracownicy Teatru otrzymują wynagrodzenia zasadnicze w wysokości do 4000 zł oraz dodatki funkcyjne w wysokości do 50 % wynagrodzenia zasadniczego.
§ 8
- Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, w terminie do dnia 15 września każdego roku lub ustalonego w drodze Rozporządzenia przez Radę Ministrów w terminie do dnia 15 września każdego roku.
- Wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy, z zastrzeżeniem ust. 3, nie może być niższa niż 80 % wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- Do okresu, o którym mowa w ust. 2, wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
- Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z zastrzeżeniem ust. 5.
- Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:
- nagrody jubileuszowej,
- odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
§ 9
- Stawki wynagrodzeń zasadniczych dla poszczególnych kategorii zaszeregowania oraz stawki dodatków funkcyjnych dla kolejnych szczebli dodatków określa tabela, która stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
- Stanowiska pracy, odpowiadające im kategorie zaszeregowania, stawki wynagrodzenia zasadniczego oraz szczeble dodatków funkcyjnych określa tabela zakładowa stanowiąca załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
§ 10
- Wynagrodzenie zasadnicze określone w załączniku nr 1 i 2 do Zakładowego Regulaminu Wynagradzania przysługuje za pełny wymiar czasu pracy.
- W razie zatrudnienia w niższym wymiarze czasu pracy niż wymieniony w ust. 1, wynagrodzenie zasadnicze pracownika oblicza się proporcjonalnie do czasu pracy przewidzianego w umowie o pracę.
§ 11
- Wynagrodzenie przysługuje za pracę faktycznie wykonaną.
- Za czas nie wykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy szczególne tak stanowią.
§ 12
- U pracodawcy obowiązuje czasowy system wynagradzania, polegający na ustaleniu dla poszczególnych pracowników kategorii zaszeregowania, stawek dodatków funkcyjnych oraz stawek wynagrodzenia zasadniczego.
- Zaszeregowania pracowników do poszczególnych kategorii dokonuje na wniosek kierownika komórki organizacyjnej Teatru Dyrektor na podstawie taryfikatora kwalifikacyjnego.
§ 13
Godzinową stawkę wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką miesięczną, oraz wynikającą z minimalnej stawki miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania, określonej w tabeli zakładowej, ustala się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
§ 14
- W ramach środków na wynagrodzenia osobowe pracodawca tworzy fundusz premiowy oraz fundusz nagród, z przeznaczeniem na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.
- Zasady przyznawania nagród i premii określa Regulamin premiowania i nagradzania pracowników Teatru im. J. Osterwy stanowiący załącznik nr 4 i 5 do niniejszego Regulaminu.
§ 15
- W przypadku, gdy praca w Teatrze im. J. Osterwy stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego.
- Pracownikowi, który wykonuje pracę w Teatrze im. J. Osterwy w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania tej pracy, do okresu dodatkowego zatrudnienia podlegają zaliczeniu zakończone okresy zatrudnienia podstawowego oraz okres zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił urlopu – do dnia rozpoczęcia tego urlopu.
ROZDZIAŁ III.
ŚWIADCZENIA PIENIĘŻNE ZWIĄZANE Z PRACĄ
§ 16
- Pracownikowi oprócz wynagrodzenia zasadniczego przysługują dodatkowe składniki wynagrodzenia i inne świadczenia związane z pracą:
- wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,
- wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
- wynagrodzenie za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
- wynagrodzenie za pracę w dniu dodatkowo wolnym od pracy,
- dodatek za wysługę lat,
- świadczenie należne w okresie czasowej niezdolności do pracy w oparciu o art. 92 i 184 Kodeksu Pracy oraz przepisów regulujących uprawnienia do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
- świadczenia przysługujące z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w oparciu o art. 92 i 2371 Kodeksu Pracy oraz przepisów regulujących zakres i wysokość tych świadczeń,
- odprawy w związku z powołaniem do służby wojskowej należne w oparciu o przepisy regulujące powszechny obowiązek obrony państwa,
- odprawa po śmierci pracownika przysługująca na podstawie art. 93 Kodeksu Pracy w wysokości określonej w tym przepisie,
- zwrot kosztów delegacji służbowych według zasad ustalonych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej,
- odprawa rentowa lub emerytalna w wysokości określonej w § 23 niniejszego Regulaminu,
- nagroda jubileuszowa w wysokości określonej w § 18 niniejszego Regulaminu,
- ekwiwalent za używanie podczas pracy własnej odzieży i obuwia,
- dodatek za znajomość języków obcych.
- Wynagrodzenie za czas choroby i wysokość zasiłku chorobowego ustala się zgodnie z przepisami kodeksu pracy i stosownych przepisów prawa ubezpieczeń społecznych, przy uwzględnieniu zarobków aktorów i pozostałych pracowników z ostatnich dwunastu miesięcy, uwzględniając te składniki wynagrodzenia, do których pracownik nie zachowuje prawa w czasie zwolnienia chorobowego, w szczególności:
- wynagrodzenia zasadniczego,
- wysługi lat,
- dodatku funkcyjnego,
- premii,
- dodatku za upowszechnianie kultury,
- dodatków za obsługę przedstawień,
- stawki za przedstawienia,
- umowy o dzieło i zlecenia,
- dodatków przysługujących z tytułu przepisów bhp,
- innych ewentualnych stałych składników wynagrodzenia.
§ 17
- Pracownikom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 5% stawki miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy, wzrastający o 1% za każdy następny rok pracy, do osiągnięcia 20% po 20 i więcej latach pracy.
- Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia.
- Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się także inne okresy na podstawie odrębnych przepisów.
- Dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie.
- Dodatek za wysługę lat jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:
- począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku w danej instytucji, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
- za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku za wysługę lat lub wyższej jego stawki nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
§ 18
- Pracownikom przysługują nagrody jubileuszowe, wypłacane w okresach, co 5 lat, poczynając od osiągnięcia 20 lat pracy.
- Wysokość pierwszej nagrody wynosi 75%, drugiej – 100% miesięcznego wynagrodzenia i zwiększa się po każdym następnym 5-letnim okresie pracy o 50%, do osiągnięcia 200%.
- Wysokość nagród jubileuszowych wypłacanych za lata pracy powyżej okresów ustalonych w ust. 2 wynosi 300%.
§ 19
Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody wlicza się jeden z tych okresów.
§ 20
- Pracownicy nabywają prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego ich do nagrody.
- Pracownicy obowiązani są udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w ich aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
- Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracowników prawa do tej nagrody.
§ 21
- Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty.
- Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody.
- Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
§ 22
W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
§ 23
- Pracownikom spełniającym warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, których stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości:
- jednomiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 15 lat,
- dwumiesięcznego wynagrodzenia – po przepracowaniu co najmniej 15 lat,
- trzymiesięcznego wynagrodzenia – po przepracowaniu co najmniej 20 lat.
- Odprawę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
- Okresy pracy i inne okresy uprawniające do odprawy ustala się według zasad obowiązujących przy ustalaniu okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat.
- Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabywać do niej prawa.
§ 24
Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 % stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, nie niższy jednak od dodatku ustalonego na podstawie art. 151[8] § 1 Kodeksu pracy.
§ 25
Pracownicy mogą otrzymywać następujące dodatki związane z warunkami pracy:
- dodatek za upowszechnianie kultury w terenie (dodatek objazdowy) – w wysokości 3 % stawki miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego za każdy dzień wyjazdu poza siedzibę instytucji; dodatek uwzględnia się przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy,
- dodatek za kierowanie zespołem pracowników, pracownią, brygadą przy wspólnej pracy – w wysokości do 20% stawki miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego; pracownicy otrzymujący ten dodatek nie mają prawa do dodatku funkcyjnego,
- dodatek za obsługę dwóch lub więcej przedstawień (koncertów) w tym samym dniu – w wysokości 25% stawki dziennej,
- dodatek za obsługę obcych przedstawień – w wysokości 20% stawki dziennej,
- dodatek dla kierowców za wykonywanie dodatkowych czynności nie wchodzących w zakres ich normalnych obowiązków – w wysokości nie przekraczającej 60% minimalnej stawki miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania, określonej w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do Regulaminu.
§ 26
- Pracownicy artystyczni mogą otrzymywać dodatkowe wynagrodzenia za występy i opracowania artystyczne w postaci stawek za udział w określonej roli i charakterze w przedstawieniu (koncercie) lub za reżyserię, scenografię, choreografię i kierownictwo muzyczne przedstawienia.
- Stawki za występy i opracowania artystyczne zespołu aktorskiego określa każdorazowo Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru.
- Wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny, premię oraz honoraria za dokonania twórcze dla Dyrektora Teatru przyznaje organ założycielski.
§ 27
- Dla pracowników zajmujących się obsługą techniczną oraz organizacją i realizacją przedstawień (koncertów) może być wprowadzony:
- ruchomy system płac, w którym wysokość dodatkowego wynagrodzenia jest uzależniona od liczby zorganizowanych i zrealizowanych dodatkowo (ponad wyznaczoną normę) przedstawień lub koncertów,
- czasowo-prowizyjny system płac, w którym wysokość dodatkowego wynagrodzenia jest uzależniona od sprzedaży usług.
- Dodatkowe wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1, mogą być ustalane do wysokości:
- 10% stawki miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego za obsługę jednego przedstawienia (koncertu) – dla pracowników technicznych,
- 15% stawki miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego – za zorganizowanie i zrealizowanie dodatkowego przedstawienia (koncertu),
- 5% ceny sprzedanego dodatkowo biletu lub ryczałtu za przedstawienie (koncert).
§ 28
Absolwenci szkół artystycznych, podejmujący pierwszą pracę w instytucji kultury znajdującej się w miejscowości, w której nie ma szkoły kształcącej w specjalności posiadanej przez absolwenta, otrzymują jednorazowy dodatek na zagospodarowanie w wysokości 2-krotnego wynagrodzenia zasadniczego.
§ 29
- Jeżeli pracownik został przyjęty do pracy z własnym instrumentem, ubiorem scenicznym, rekwizytem lub narzędziami albo używa własnych akcesoriów do instrumentów, może mu być przyznana odpłatność za ich używanie w wysokości ustalonej przez Dyrektora Teatru w ramach posiadanych środków.
- Pracownikowi przysługuje dodatek za znajomość języków obcych na zasadach określonych w załączniku nr. 3 do niniejszego Regulaminu.
ROZDZIAŁ IV
SPOSÓB I TERMINY WYPŁATY WYNAGRODZEŃ
I POZOSTAŁYCH NALEŻNOŚCI PRACOWNICZYCH
§ 30
- Wypłata wynagrodzenia następuje raz w miesiącu, z dołu w dniu 29 każdego miesiąca. Jeżeli ustalony dzień wypłaty za pracę jest dniem wolnym od pracy, albo w danym miesiącu nie występuje dzień mu odpowiadający, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.
- Wypłata wynagrodzenia za dni niezdolności do pracy lub wynagrodzeń chorobowych dokonywana jest w dniu 29 następnego miesiąca. Jeżeli ustalony dzień wypłaty za pracę jest dniem wolnym od pracy, albo w danym miesiącu nie występuje dzień mu odpowiadający, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.
- Pracodawca na wniosek pracownika obowiązany jest do udostępnienia mu do wglądu dokumentacji płacowej oraz przekazania odcinka listy płac zawierającego wszystkie składniki wynagrodzenia.
§ 31
Wypłata wynagrodzenia następuje przelewem na konto bankowe pracownika, po uzyskaniu jego pisemnej zgody.
ROZDZIAŁ V.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 32
- Regulamin wynagradzania pracowników obowiązuje przez czas nieokreślony.
- Zmiana treści Regulaminu może nastąpić w formie pisemnej, w tym samym trybie co jego ustanowienie, bądź przez wprowadzenie nowego regulaminu.
§ 33
- Dyrektor Teatru podpisuje Regulamin w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi.
- Regulamin podlega podaniu do wiadomości pracowników przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń.
- Regulamin wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od podania go do wiadomości pracownikom Teatru.
§ 34
Pracodawca w każdym czasie udostępnia na żądanie pracownika tekst Regulamin i w razie potrzeby wyjaśnia jego treść.
Gorzów Wlkp. dnia 14.03.2008 r.
ZAŁĄCZNIKI
- Tabela zaszeregowania stanowisk pracy
- Tabela wynagrodzeń zasadniczych i dodatków funkcyjnych
- Zasady przyznawania dodatku za znajomość języków obcych
- Regulamin przyznawania premii
- Regulamin tworzenia i wykorzystania funduszu nagród