ZAKŁADOWY REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW
W TEATRZE IM. JULIUSZA OSTERWY
W GORZOWIE WLKP.
Podstawę prawną Zakładowego Regulaminu Wynagradzania stanowi art. 31d ust. 2 ustawy z dnia 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2020 r. poz. 194) w zw. z art. 772 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz.U. z 2022 r., poz. 1510).
ROZDZIAŁ I.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1
Regulamin określa zasady i warunki wynagradzania za pracę oraz świadczenia związane z pracą i warunki ich przyznawania z uwzględnieniem sytuacji finansowej pracodawcy.
§2
W zakresie nieuregulowanym w Regulaminie stosuje się powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy, w szczególności przepisy Kodeksu pracy, akty wykonawcze do Kodeksu pracy, ustawę z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2020 r. poz. 194) i rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 22 października 2015 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury (Dz.U. z 2015 r. poz. 1798).
§3
Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:
- pracodawcy – rozumie się przez to Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.,
- Dyrektorze – rozumie się przez to Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. wykonującego czynności z zakresu prawa pracy,
- pracowniku – rozumie się przez to osobę zatrudnioną w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. na podstawie umowy o pracę, bez względu na rodzaj umowy o pracę i wymiar czasu pracy, tj. pracowników zarządzających w Teatrze, pracowników artystycznych i pracowników zatrudnionych na pozostałych stanowiskach,
- minimalnym wynagrodzeniu za pracę – rozumie się przez to minimalne wynagrodzenie przysługujące pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, ogłaszane w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, w terminie do dnia 15 września każdego roku lub ustalone w drodze Rozporządzenia przez Radę Ministrów w terminie do dnia 15 września każdego roku,
- Regulaminie – rozumie się przez to Zakładowy Regulamin Wynagradzania obowiązujący w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.
§4
- Przy wprowadzeniu Zakładowego Regulaminu Wynagradzania dopuszcza się możliwość zmiany pracownikom dotychczasowych warunków płacy bez konieczności dokonywania wypowiedzenia zmieniającego, jeżeli nie spowoduje to obniżenia wynagrodzenia.
- Jeżeli na skutek wprowadzenia Zakładowego Regulaminu Wynagradzania warunki płacy określone dotychczas ulegają zmianie w sposób niekorzystny dla pracownika, dotychczasowe warunki płacy zostaną wypowiedziane na zasadzie wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy.
§5
- Postanowienia niniejszego Regulaminu dotyczą pracowników zatrudnionych w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. na podstawie umowy o pracę.
- Postanowienia niniejszego Regulaminu nie dotyczą Dyrektora Naczelnego i Artystycznego
§6
- Przed dopuszczeniem do pracy pracownik zostaje zapoznany z Zakładowym Regulaminem Wynagradzania.
- Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z Regulaminem zostaje dołączone do jego akt osobowych.
ROZDZIAŁ II.
WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ
§7
- Pracownicy Teatru otrzymują wynagrodzenia zasadnicze w wysokości od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego wg przepisów prawa, przy czym wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę z wyłączeniem dodatku za wieloletnią pracę.
- Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje wynagrodzenie zasadnicze i inne składniki wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.
- Wynagrodzenie pracownika składa się z wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla danego stanowiska pracy oraz z dodatku za wieloletnią pracę. Pracownik pełniący funkcje kierownicze otrzymuje dodatek funkcyjny.
§8
- Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z zastrzeżeniem ust. 2.
- Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:
- nagrody jubileuszowej,
- odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub na rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
§9
- Wynagrodzenie przysługuje za pracę faktycznie wykonaną.
- Za czas nie wykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy szczególne tak stanowią.
§10
Konstrukcja zasad wynagradzania oparta jest na następujących systemach płac:
- czasowo-zadaniowym dla pracowników działu artystycznego oraz pracowników technicznych,
- czasowym – dla pozostałych pracowników.
§11
Godzinową stawkę wynagrodzenia zasadniczego pracownika, ustala się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia zasadniczego tego pracownika przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
§12
- W ramach środków na wynagrodzenia osobowe pracodawca tworzy fundusz nagród.
- Zasady przyznawania nagród określa Regulamin tworzenia i wykorzystania funduszu nagród stanowiące załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
ROZDZIAŁ III
ŚWIADCZENIA PIENIĘŻNE ZWIĄZANE Z PRACĄ
§13
- Pracownikowi oprócz wynagrodzenia zasadniczego, i innych składników wskazanych w § 7 ust. 3, przysługują dodatkowe składniki wynagrodzenia i inne świadczenia związane z pracą:
- wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,
- wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
- wynagrodzenie za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
- świadczenie należne w okresie czasowej niezdolności do pracy w oparciu o art. 92 i 184 Kodeksu pracy oraz przepisów regulujących uprawnienia do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
- świadczenia przysługujące z tytułu wypadków w pracy i chorób zawodowych w oparciu o art. 92 i 2371 Kodeksu Pracy oraz przepisów regulujących zakres i wysokość tych świadczeń,
- odprawa po śmierci pracownika przysługująca na podstawie art. 93 Kodeksu pracy w wysokości określonej w tym przepisie,
- zwrot kosztów delegacji służbowych według zasad ustalonych przez Ministra właściwego do spraw pracy,
- odprawa rentowa lub emerytalna w wysokości określonej w § 21 niniejszego Regulaminu,
- nagroda jubileuszowa w wysokości określonej w § 17 niniejszego Regulaminu,
- ekwiwalent za używanie podczas pracy własnej odzieży i obuwia,
- w przypadku pracowników artystycznych – ekwiwalent pieniężny z tytułu używania w pracy przez pracownika artystycznego własnego instrumentu, akcesoriów do instrumentu, ubioru scenicznego, rekwizytu lub narzędzi, o którym mowa w § 24 3 Regulaminu.
- Wynagrodzenie za czas choroby i wysokość zasiłku chorobowego ustala się zgodnie z przepisami kodeksu pracy i stosownymi przepisami prawa ubezpieczeń społecznych, przy uwzględnieniu zarobków pracowników artystycznych, zarządzających i pozostałych pracowników z ostatnich dwunastu miesięcy, uwzględniając te składniki wynagrodzenia, do których pracownik nie zachowuje prawa w czasie zwolnienia chorobowego, w szczególności:
- a) wynagrodzenia zasadniczego,
- b) dodatku za wieloletnią pracę,
- c) dodatku funkcyjnego,
- d) dodatku specjalnego,
- e) nagród,
- f) dodatku za występy i opracowania artystyczne,
- g) innych ewentualnych stałych składników wynagrodzenia.
§14
- Warunkiem przyznania pracownikowi dodatku funkcyjnego jest zatrudnienie na stanowiskach zarządzających w instytucjach kultury lub kierowniczych związanych z kierowaniem zespołem przewidzianych w Regulaminie organizacyjnym Teatru.
- Przy ustalaniu wysokości dodatku funkcyjnego uwzględnia się:
- zakres wykonywanych zadań;
- zakres odpowiedzialności na danym stanowisku;
- zakres uprawnień do podejmowania decyzji;
- poziom samodzielności niezbędnej do wykonywania zadań;
- liczbę podległych pracowników.
- Dodatek funkcyjny wypłacany jest w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, w kwocie nie przekraczającej 50% wynagrodzenia zasadniczego pracownika.
§15
- Pracownik może otrzymać dodatek specjalny za wykonywanie dodatkowych, powierzonych przez pracodawcę zadań, na okres wykonywania tych zadań albo za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
- Warunkiem przyznania dodatku specjalnego jest wykonywanie przez pracownika:
– okresowo zwiększonych obowiązków służbowych;
– dodatkowo powierzonych zadań o wysokim stopniu złożoności;
– pracy w szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach.
- Przy ustalaniu wysokości dodatku specjalnego uwzględnia się zakres i stopień trudności powierzonych zadań lub obowiązków oraz specyfikę i poziom uciążliwości warunków, w jakich świadczona jest praca.
- Dodatek specjalny wypłacany jest za okres wykonywania pracy, z którą dodatek jest związany, w szczególności:
- pracownicy artystyczni i techniczni otrzymują dodatek specjalny za upowszechnianie kultury w terenie (dodatek objazdowy) – w wysokości nie mniej niż 3% stawki miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego za każdy dzień wyjazdu poza siedzibę instytucji; dodatek uwzględnia się przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy,
- kasjer główny otrzymuje dodatek specjalny do 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, kasjer biletowy otrzymuje dodatek specjalny kasjerski do 15% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
- pracownicy techniczni otrzymują dodatek specjalny za obsługę dwóch lub więcej przedstawień (koncertów) w tym samym dniu – w wysokości 25% stawki dziennej,
- pracownicy techniczni dodatek specjalny za obsługę obcych przedstawień – w wysokości 20% stawki dziennej.
- Dodatek specjalny wypłacany jest w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, w kwocie nie przekraczającej 40% wynagrodzenia zasadniczego pracownika.
§16
- Pracownikowi przysługuje dodatek za wieloletnią pracę w wysokości wynoszącej po pięciu latach pracy 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
- Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli na podstawie przepisów odrębnych podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
- Dodatek za wieloletnią pracę jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:
- począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca;
- za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
- Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
- Jeżeli pracownik pozostawał równocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do dodatku za wieloletnią pracę uwzględnia się korzystniejszy dla pracownika okres zatrudnienia.
§17
- Za wieloletnią pracę pracownicy Teatru otrzymują nagrodę jubileuszową w wysokości:
- po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego;
- po 25 latach pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego;
- po 30 latach pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego;
- po 35 latach pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego;
- po 40 latach pracy – 300% wynagrodzenia miesięcznego.
- Do okresów pracy, o których mowa w ust. 1, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli na podstawie przepisów odrębnych podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
- W przypadku ustania stosunku pracy pracownika instytucji kultury w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę jubileuszową wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
- Nagrodę jubileuszową oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.
§18
- Pracownik Teatru nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w określonej wysokości w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody.
- Jeżeli pracownik pozostawał równocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się korzystniejszy dla pracownika okres zatrudnienia.
- Jeżeli w aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji, warunkiem ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej jest udokumentowanie przez pracownika prawa do tej nagrody.
- Nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody.
§19
- Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty.
- Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej, będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.
§20
- Jeżeli w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających zaliczalność do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych okresów niepodlegających dotychczas wliczeniu upływa okres uprawniający pracownika do dwóch lub więcej nagród jubileuszowych, wypłaca mu się tylko jedną nagrodę – najwyższą.
- Pracownikowi, który w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa w ust. 1, ma okres pracy dłuższy niż wymagany do nagrody jubileuszowej danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody jubileuszowej wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej – różnicę między kwotą nagrody wyższej, a kwotą nagrody niższej.
- Zasady określone w ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio, w razie gdy w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody jubileuszowej, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz w razie gdy pracownik prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.
§21
- Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości:
- a) jednomiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 15 lat;
- b) dwumiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat;
- c) trzymiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 20 lat.
- Do okresu pracy, o którym mowa w ust. 1, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
- Odprawę, o której mowa w ust. 1, oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.
§22
- Jeżeli w aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji, warunkiem ustalenia prawa do jednorazowej odprawy pieniężnej w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy jest udokumentowanie przez pracownika prawa do tej odprawy.
- Jeżeli pracownik pozostawał równocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do jednorazowej odprawy pieniężnej wlicza się jeden z tych okresów.
- Jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy jest wypłacana w dniu ustania stosunku pracy.
- Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
§23
Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 % stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, nie niższy jednak od dodatku ustalonego na podstawie art. 1518 § 1 Kodeksu pracy.
§24
- Pracownicy artystyczni teatru mogą otrzymywać dodatki za występy i opracowania artystyczne w postaci stawek za udział w określonej roli i charakterze w przedstawieniu (koncercie) lub za reżyserię, scenografię, choreografię i kierownictwo muzyczne przedstawienia.
- Stawki za występy i opracowania artystyczne pracowników teatru określa każdorazowo Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru.
- Pracownik używający w pracy, za zgodą Teatru, własnego instrumentu, akcesoriów do instrumentu, ubioru scenicznego, rekwizytu lub narzędzi otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie za ich używanie w wysokości ustalonej przez Dyrektora Teatru w ramach posiadanych środków.
ROZDZIAŁ IV
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§25
- Regulamin wynagradzania pracowników obowiązuje przez czas nieokreślony.
- Zmiana treści Regulaminu może nastąpić w formie pisemnej, w tym samym trybie co jego ustanowienie, bądź przez wprowadzenie nowego regulaminu.
§26
- Dyrektor Teatru podpisuje Regulamin w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi.
- Regulamin podlega podaniu do wiadomości pracowników przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń.
- Regulamin wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od podania go do wiadomości pracownikom Teatru, jednak nie wcześniej niż od dnia 1 stycznia 2023 r.
§27
Pracodawca w każdym czasie udostępnia na żądanie pracownika tekst Regulaminu i w razie potrzeby wyjaśnia jego treść.
ZAŁĄCZNIKI
- Regulamin tworzenia i wykorzystania funduszu nagród